Mükerrer (Aynı) Vergi Numarasına Sahip Kayıtları Bulma

Bir çok ERP programlarının blog sayfalarını incelerken dikkat ettiğim hususlardan biride programların her girişin düzgün, kurallarına uygun yapıldığı üzerinden anlatımlar yapıldığıydı. Bu düşünce yapısı ile yapılan anlatımlar genelde okunmuyor sadece bir iki tık hareketi ile es geçiliyor, tabi bu anlatımlar yanlış diyemem yasal prosedürlerin olduğu bir yerde hatalı işlemler üzerinden anlatım sağlamak doğru olmayabilir.

Bazı iş yerlerinde kuralına uygun giriş yapılmayan durumlardan biri ise çift cari sorunudur. Çift cari olmasının bir çok dezavantajı vardır bunlardan en tehlikelisi bakiyelerin karışmasıdır. Örneğin Fatura bir caride ödemeler başka bir cariye girilirse finans birimi açısından problem olabilir. Tüm firmaların birbirlerinden bağımsız özelliği vergi numaralarıdır bu sebeple mükerrer cari oluşmasını vergi numarası üzerinden önleyeceğiz. Wolvox programı aynı vergi numarasına sahip bir kayıt eklenmek istediğinde varsayılan olarak uyarı verir ama kullanıcının bunu kaydetmesini engellemez. Akınsoft firması ile bu durumu görüştüğümde GİB standartlarına göre 11111111111 veya 2222222222 cari kodunun kullanılabileceğini varsayarak bunu engellemenin mümkün olmadığı cevabını aldım. Haklı olabilirler ama bize yinede aynı vergi numarasına sahip kayıtları gösterebilecek bir sytanx gerekiyor.

Ben örnek olması için aynı vergi numarasına sahip birden fazla firma açtım;

Wolvox programı üzerinden SQL Monitöre giriş yapıyorum; SQL Monitörün tanıtımını bu sayfada yapmıştık.

Burada aşağıda bunun SQL kodunu kullanarak hangi vergi numaralarının kaç defa kullanıldığını görüntüleyeceğiz;

Sorgulamayı yaptığımda “0123456789” 2 adet, “1234512345” 3 adet, “1234567890” 8 adet sonucunu verdi;

Burada ki bilgiden yola çıkarak Cari Tanımlar Listesinden Vergi Numarasına göre listeleme yaparak mükerrer kayıtları görüntüleyip silebilir veya Cari Birleştirme İşlemi yapabilirim. Vergi numarasına göre cari kartları nasıl listeleyebileceğimizi burada anlatmıştık. Kısa ama faydalı bir syntax ile finans biriminde oluşabilecek bu probleminde önüne geçmiş bulunduk, ama yinede firmanızda bir kişiyi sorumlu tutarak yeni eklenen carileri sürekli kontrol etmesini isteyebiliriz. Bir sonra ki makalede görüşmek üzere… 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.