Wolvox Üzerinden İhtarname Gönderme

Firma olarak çalışmış olduğunuz müşteriler her zaman belirlenen tarihlerde ödemelerini yapmayabilirler, ödeme yapılmaması halinde (hiç istemeyerek) yasal yollara başvurmak gerekebilir. Yasal yollara gidildiğinde sürecin uzun olması ve ek masraflar ortaya çıkacağından pek tercih edilen tahsilat yöntemi değildir, bu durumdan kaçınmak için müşterinize son aşama olarak ihtarname çekmeniz gerekebilir.

YASAL! Wolvox üzerinden bu işlemi yapmadan önce bilmemiz gereken bir kaç konu mevcut. İhtarname göndermenin en sağlam ve yasal yolu noter aracılığı ile göndermektir. Noter aracılığı ile gönderilmeyip başka araçlar (taahhütlü kargo, ptt, mail) ile gönderilen ihtarnamenin mahkeme huzurunda kabul edilmesi ihtilaflı bir konudur. Bu sebeple tavsiyemiz almış olduğunuz ihtarname çıktısını noter aracılığı ile göndermenizdir. Ayrıca Akınsoft firması veya ufukaydin.net almış olduğunuz ihtarname çıktısından dolayı sorumluluk kabul etmez.

Bildiğiniz üzere Wolvox üzerinde ihtarname gönderebileceğiniz bir modül bulunmamaktadır, ben alternatif bir çözüm yoluna giderek rapor dosyası tasarımı ile ihtarname hazırladım. İhtarnamenin görüntüsü; (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Bu ihtarnameyi programımıza nasıl entegre edeceğimizi aşama aşama anlatacağım.

   1. Banka Bilgileri
    Banka hesap numaralarını Kontrol Paneli>Yetkili>Şirket Kayıt İşlemleri>Özel Bilgiler sekmesinde bulunan üç adet banka bilgisinden almaktadır. Görüntülemek için tıklayınız.
   2. İletişim Bilgileri
    İletişim bilgilerini sırası ile Kontrol Paneli>Yetkili>Şirket Kayıt İşlemleri>Genel Bilgiler sekmesinde ki Telefon 1, Özel Bilgiler sekmesinde ki E-Mail ve Kontrol Paneli>Kullanıcı İşlemleri>Kullanıcı Kayıt İşlemleri Email alanından almaktadır.
   3. Şirket Logo İşlemleri
    Şirket logosunu Kontrol Paneli>Yetkili>Şirket Kayıt İşlemleri>Genel Bilgiler sekmesinde logo alanından almaktadır. Şirket logonuzu ayarlarken 454x113px boyutlarına ayarlayarak yükleyiniz. Görüntülemek için tıklayınız.

1. Dosyayı İndirme ve Program Konumuna Yükleme

Bu işlemler haricinde işlemler otomatik olarak rapor çıktısında yapılmaktadır. İhtarname dosyasını indirmek için buraya tıklayınız.
İndirdiğiniz dosya içerisinde bulunan ihtarname.arp dosyasını Client/Kullanıcı bilgisayarında Wolvox’un kurulu olduğu dizinde DefDesign klasörüne atmanız gerekmektedir. (Varsayılan: C:\AKINSOFT\Wolvox*\ERP\DefDesign) Görüntülemek için tıklayınız.

2. Programda Rapor Çıktısını Ayarlama

İndirdiğiniz dosya Wolvox7 ve Wolvox8 sürümlerine uyumlu olarak çalışmaktadır.
Wolvox 7 için: Cari>Cari Hareket Raporu
Wolvox 8 için: Finans Yönetimi>Raporlar>İşlem Raporları>Cari Hareket Raporu modülüne giriyoruz.

Cari Hareket Raporuna girdiğimde sağ üstte bulunan yazdır alanından ayarlar ekranına giriyorum. Ayarlar ekranına girdiğimde Ekle butonuna basarak ihtarnameyi ekliyorum. Ekle işlemini yaptıktan sonra “Yazdırmadan Önce Rapor Seçeneklerini Bana Göster” alanına tik atıp Kaydet butonuna basarak çıkış yapıyorum.

3. Son Aşama Olarak İhtarnameyi Yazdırma

Programda ihtarnameyi yazdırma alanına tanıttıktan sonra ihtarname göndermek istediğimiz cariyi seçerek ihtarname çıktısı alabiliriz. Bunun için Cari Hareket Raporu ekranına girerek filtreleme kriterlerinden Cari Kodunu yazarak hareketleri listeliyorum. Ardından sağ üstte bulunan Yazdır menüsünden Önizlemeyi seçtiğimde işlemimin başarı ile tamamlandığını ve artık ihtarnamenin program tarafından direk çıktığını görüntüleyebiliyorum. 🙂

Eğer işlem sırasında takıldığınız yapamadığınız bir işlem olursa mail@ufukaydin.net adresine mail atarak veya yorum yazarak yardım isteyebilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.