Hata “Lisanslanan Client Sayısı Aşılmış” Çözümü

Wolvox programını satın alırken size “Kaç adet personel kullanacak?” diye sorulduğunda bu soruyu hafife alıp ortalama bir rakam söylemiş olabilir ve ona göre lisans satın almış olabilirsiniz. Ama firmanızın zamanla büyüyeceğini ön gördüğünüzde fazladan lisans satın almak daha iyi bir karar olacaktır. Örnek olarak; Genelde satın alınırken 5 adet lisans alınıp daha sonra personel ve bilgisayarın arttırılması ile programı kullanan sayısı 7 kişiye çıktığında programı açmak istediğinizde bu hatayı alırsınız.

Burada ki anlatılacak olan çözüm lisansınızdan fazla bilgisayar girişi yapabilmeyi değil tanımlı olan bilgisayar sayısını sıfırlamayı anlatacaktır. Eğer sizin lisansınızı arttırmaya ihtiyacınız var ise buradan bayiler ile görüşebilir veya buradan Akınsoft ile iletişime geçebilirsiniz.

Akınsoft Wolvox programına bir kullanıcı farklı bilgisayarlardan bağlanmış olabilir, bu da Kontrol Paneli tarafından kaydedilir. Bu kayıtlardan dolayı lisans sayısı üst limitine ulaşırsa karşınıza bu hata çıkacaktır.

Hatanın ekran görüntüsü;

Wolvox Kontrol Paneline giriş yapın, Kontrol Paneli Üzerinden Yetkili > Wolvox Lisans ekranına girin.


Buradan Lisans sorunu yaşadığınız programı Wolvox, Genel Muhasebe veya İnsan Kaynakları seçerek Client Tanımları ekranına girin.

Daha sonra tanımlı bilgisayarlar karşınıza gelecektir.

Buradan istediğiniz veya tüm bilgisayarları listeden silebilirsiniz. Bilgisayarların isimleri ilgili bilgisayarın Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Sistem penceresinden alınmaktadır.

Bilgisayar adının devamında ki numaralar program tarafından otomatik olarak verilmektedir. Bir Excel dosyası oluşturarak güvenlik için hangi bilgisayarlardan programa bağlanıldığını bu ekrandan takip edebilirsiniz.

Tüm bilgisayarları listeden sildiğinizde artık hata veren Client bilgisayardan giriş yapabilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere 🙂

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.